WordPress Bakım Modunda Kaldı

Sitenizde güncelleme – bakım yaptığınız sırada giriş yapmak isteyen ziyaretçilerin karşısına özel bir ekran çıkar ve yakın zamanda sayfanın tekrar aktif olacağı bilgisi verilir. Buraya kadar hiçbir sorun yok fakat kimi zaman WordPress güncelleme yaparken bir hata oluşur ve bakım modunda takılı kalma sorunu yaşanır. Bu durumda site bir türlü açılmaz. Daha da kötüsü, bu yüzden admin paneline dahi giriş yapılamaz. Siteyi veya yönetici panelini dahi açmaya çalıştığınızda “Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance, Check Back in a Minute” yazan bir sayfa karşınıza çıkar.

Peki bu can sıkıcı durumun çözümü nedir?

 

Önce Güvenlik: Sitenizi Yedekleyin

WordPress problemlerine ve nasıl çözeceğinize değinmeden önce, ilk olarak web sitenizi yedeklemenizi öneriyoruz. Çünkü her zaman için işlerin ters gitme olasılığı vardır ve bu sayede başladığınız yere geri dönebilirsiniz.

Neyse ki bu yaygın WordPress probleminin çözümü fazla zor değil. Tek yapmanız gereken FTP aracılığıyla root klasörünüze girmeniz ve buradaki .maintenance isimli dosyayı silmeniz.

Bu geçici bir dosya ve güncelleme sırasında kullanıcılara bahsettiğimiz uyarıyı göstermek amacıyla yaratılıyor. Dosya silindiğinde ise bakım modundan çıkılıyor ve site eskisi gibi çalışmaya devam ediyor. Fakat unutmayın ki, .maintenance dosyası genellikle ‘gizli’ oluyor ve dolayısıyla, FTP programında gizli dosyaları göster seçeneğini açmanız şart.

Bunu yapabilmeniz için bir kaç seçenek bulunuyor.

  • Cpanel – Dosya Yöneticisini Kullanarak Silmek
  • FTP bağlantı aracı kullanarak silmek